הפסקת עישון

התפתחות העישון

ישנן כל מיני מהפכות תרבותיות- בריאותיות וכלכליות שאנו חווים כבני אדם, יש לציין שההתפתחות המהירה והמשמעותית ביותר התרחשה במאה הקודמת. בואו נדבר לרגע על תרבות העישון וההתפתחות שלה.

כולנו מכירים את קריסטופר קולומבוס כמגלה ארה"ב, אבל האם אנחנו יודעים את הנתון הבא- כאשר קולומבוס והצוות שלו הגיעו לאמריקה באוניה שלהם הם נחשפו לשבטים המקומיים, האינדיאנים וחקרו את התרבות שלהם, בין היתר הם גילו משהו שמאוד סיקרן אותם. המקומיים עישנו טבק כחלק מהטקס התרבותי – דתי  שלהם. הצוות נורא התעניין והסתקרן בעישון והחל לחקות את הטקס. כבר בדרך חזרה לספרד כל הצוות שלו היה מכור לטבק משם זה התפתח לכל ספרד ולכל אירופה ולשאר העולם עד שזה התגלגל לעישון שאנחנו מכירים היום.

בזמנו כמובן אף אחד לא הבין שמדובר ברעל שהורג. הטבק היה מאוד ממכר ובנוסף לעישון אנשים גם היו לועסים טבק, הדבר אינו שכיח פה אצלנו אבל ישנם מקומות שונים בארה"ב ואירופה שעדיין לועסים טבק עד עצם היום הזה.

בשנת 1761 לראשונה חוקר בריטי בשם ג'ון היל כתב חוברת העוסקת בתופעת עישון ולעיסת הטבק וטען בה שזו גורמת לסרטן בשפתיים, בפה ובגרון. אנשים לא לקחו את זה ברצינות גם מאה ומאתיים שנה קדימה.  רופאים התעלמו מהתסמינים ולא רק שלא עודדו הפסקת עישון, הם אפילו טענו שזה משפר את יכולת מיתרי הקול ומאמצת את שרירי הגרון וריאות.

אך גם האבולוציה של העישון מאוד מעניינת, בעבר העישון היה מוצג בפנינו כאטרקטיבי, כמגניב  וכחלק מתדמית מצליחנית ולא כמשהו מזוהם ומלוכלך- אך גם זה הגיע. אם השנים נערכו אלפי מחקרים שמצביעים על קשר ישיר בין עישון לבין עשרות סוגים של מחלות שונות, רבות ומגוונות. גם התדמית של המצליחנים האטרקטיביים כבר לא מתחברת עם סיגריות אלא דווקא עם ספורטאים ואנשים בכושר.

בהקמת המדינה כמעט חצי מאוכלוסיית המדינה היו צרכני סיגריות והיום אנחנו עומדים על פחות מרבע מהאוכלוסייה. בניו יורק הבינו את חומרת העישון והחליטו לפגוע בכיסם של המעשנים על מנת לעודד אותם להפסיק לעשן מחיר חפיסת סיגריות בניו יורק עומד על כ 13.5$ שזה כמעט 50 ₪. ואכן פחות מ15% מאוכלוסיית ניו יורק מעשנת.

בשנים האחרונות המעשנים הופכים להיות המיעוט בחברה, בעבר היה ניתן לעשן בכל מקום ובכל זמן, אפילו במעליות היו מאפרות! בכל המשרדים ובמרכזי הקניות וגם במסעדות ובמקומות הבילוי. אפשר לראות היום את מקומות הבילוי עוברים שינוי, פקחי העיריות השונות נותנים דוחות של 1000 ₪ למעשנים במקומות הבילוי.

10,000 אנשים מתים בישראל כתוצאה מנזקי עישון כל שנה. חלקם מעישון פסיבי. אפשר גם אחרת. היום אפשר להשתחרר מהסיגריות ולהנות מחיים נקיים יותר, בריאים יותר, ארוכים יותר ואפילו עשירים יותר (חישבתם פעם כמה כסף עולות הסיגריות?). כל סיגריה שאתם לא מעשנים מוסיפה לכם חמש דקות לחיים. הרימו טלפון עוד היום ואנחנו נסייע לכם להשתחרר.

כותב: אורי טאוב